Wioletta Grzegorzewska z prestiżową nominacją


Kolejny, międzynarodowy sukces Wioletty Grzegorzewskiej - absolwentki Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Wiosną 2017 roku znalazła się na długiej liście nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera. To najważniejsze w świecie anglojęzycznym wyróżnienie dla książki przetłumaczonej z języka obcego. Naszą absolwentkę, znaną w Wielkiej Brytanii jako Wioletta Greg, doceniono za powieść "Guguły". Więcej na temat nominacji można przeczytać pod linkiem: http://themanbookerprize.com/news/man-booker-international-prize-2017-longlist-announced

Wioletta Grzegorzewska w 2015 roku udzieliła wywiadu Biuletynowi Informacyjnemu „Res Academicae” (nr 3/2015). Poproszona o wspomnienia z czasów studenckich powiedziała:

- Bardzo dobrze wspominam czasy studiów. Zadebiutowałam książką właśnie na WSP (ówczesna Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Częstochowie przyp. autora), w oficynie prowadzonej wówczas przez Stanisława Podobińskiego. Najbardziej zapamiętam zajęcia z poetyki z doktorem Leszkiem Będkowskim. Pierwsze wiersze pokazywałam, zdaje się, Elżbiecie Wróbel i Januszowi Hutnikowi. Oni udzielali mi cennych rad. Pani Ela polecała na zajęciach świetne powieści na przykład „Pachnidło” Patricka Suskinda. Dr Janusz Hurnik zabierał nas seminaria do Zakopanego. Czasem przypomina mi się też twarz wymagającego i pięknie, wręcz po aktorsku, recytującego utwory dr Edmunda Łągiewki. Dzięki niemu bardzo dokładnie poznałam literaturę staropolską. Przydały mi się też w życiu wykłady z literatury antycznej dr Zawadzkiego i zajęcia z literatury francuskiej, ale dziś bardzo mi przykro, nie potrafię sobie przypomnieć nazwiska wykładowczyni. Z profesorem od onomastyki chodziliśmy po cmentarzach. A kiedyś, tuż po ukończeniu studiów, spotkałam na ulicy profesora Andrzeja Bańkowskiego, który zaprosił mnie na pogawędkę do swojego mieszkania, częstował zupą, którą zrobił z pomidorów i pokazywał stare, bardzo rzadkie mapy. Myślę, że profesor znany ze swego niekonwencjonalnego sposobu myślenia i przygód, nadawałby się na bohatera powieści.